אז מה היה לנו שם: סיכום שבוע הגביע

ואו. איזה שבוע גביע מרתק וסוער עבר על חובבי הכדורסל הישראלי. שבוע שהתחיל עם חצאי גמר צמודים ומותחים והסתיים במפגש סופר מסקרן ראש בראש בין שתי הגדולות של הכדורסל הישראלי – מכבי ת"א והפועל ירושלים. ואחרי שהעשן התפזר היו אלה הצהובים שחגגו זכייה שמינית ברצף בתואר גביע המדינה ווינר סל, ואילו הירושלמים נותרו מאוכזבים לאחר ששוב לא הצליחו לקטוף תואר באולם הביתי שלהם.

tel aviv

 

שבוע הגביע נפתח עם צמד משחקי חצי הגמר שנערכו בפיס ארנה בירושלים. מכבי ת"א פגשה את מכבי אשדוד של מאיר טפירו, ועשתה הכל כדי לא לחזור הביתה כבר בשלב חצי הגמר. כמו בשני מפגשי הליגה בין שתי הקבוצות, על הפרקט התנהל משחק שקול, כאשר מכבי מוליכה ברוב דקות, אבל לא מצליחה "להרוג" את המשחק, ומותירה את האשדודים בחיים עד דקות הסיום. בסופו של דבר, הנסיון והעומק של מכבי ת"א בהנהגתם של ויקטור ראד עם 22 נקודות ודי.ג'יי סילי עם 17 נקודות, הכריעו את הדרומיים בשורותיהם הצטיינו קרמייקל עם 20 נקודות ונואלס עם 17 נקודות. מכבי מנצחת 89-95  וחוגגת העפלה לגמר שמיני ברציפות בתקווה להניף שוב את הגביע.

 

tel aviv

 

בחצי הגמר השני נפגשו הפועל ירושלים והפועל חולון החבולה שהגיעה למשחק בלי שניים מהשחקנים הכי חשובים שלה – קאליף ווייאט שסיים את העונה ודגן יבזורי שייעדר בחודש הקרוב. למרות נתוני הפתיחה שלא היו לטובתם של דן שמיר וחבורתו, בארנה התפתח משחק שקול למדי. ירושלים אמנם שלטה, אבל במחצית היתרון היה חולוני, 27-29.

tel aviv

טרנס קינזי עם רבע שלישי נהדר של 15 נקודות מתוך ה-17 של ירושלים החזיר את האדומים ליתרון זעיר 42-44. שלומי הרוש עוד החזיר את חולון לחיים 5 דקות לסיום עם שלשה שהורידה את ההפרש לשתי נקודות בלבד, אבל כאן אפסו כוחותיהם של דן שמיר וחבורתו, שלא הצליחו לייצר משחק התקפי ראוי, או כמו שהגדיר זאת בסיום המאמן: "עם 59 נקודות קשה לנצח משחק כזה". בסיום 59-68 לירושלים שמעפילה לגמר ותנסה לזכות בגביע ראשון אחרי תשע שנים.

tel aviv

 

אחרי 3 ימי מנוחה כללו מסיבת עיתונאים חגיגית באווירה מחויכת יום לפני הגמר, עלו לפיס ארנה ביום חמישי בערב שתי קבוצות שהיו נחושות לחגוג זכייה בתואר משמעותי ראשון לעונת 2016/17.

tel aviv

 

המשחק נפתח בשליטה של האדומים שהציגו את אמארה סטודומאייר הנהדר. במכבי לא מצאו תשובה של ממש למשחק הפנים של הסנטר הירושלמי, ובמחצית יתרון של 5 נקודות לירושלים, 42-47. האם הגביע בדרך לבירה לראשונה מזה 9 שנים? האם אחרי 7 זכיות ברצף יאבדו הצהובים את גביע המדינה?

tel aviv

 

אלא שבחצי השני התהפכו היוצרות. ירושלים נתקעה בהתקפה ולא הצליחה לייצר סלי שדה במשך דקות ארוכות. במכבי העבירו הילוך בהגנה, הבינו שירושלים תקועה והחלו להאמין שהמשחק הולך בכיוון שלהם. אט אט המשקח עבר לשליטה צהובה, וירושלים ראתה איך הגביע הולך ומתרחק. דווין סמית שהיה חלש במחצית הראשונה, התעורר וייצר נקודות חשובות, גל מקל המצטיין של משחק הגמר היה שם בדיוק כשהצהובים היו צריכים אותו, ומנגד סטודומאייר לא הצליח לייצר נקודות כפי שעשה במחצית הראשונה, ושאר האדומים גם הם לא מצאו את הטבעת. בסיום, 68-82 למכבי ת"א שרשמה זכייה מספר 44 בגביע המדינה, ושמינית ברציפות.

tel aviv

 

ערב נהדר של גל מקל שקלע 15 נקודות ב-23 דקות, והוסיף גם 6 ריבאונדים ו-4 אסיסטים, סחף גם את חבריו. קולטון אייבסון סיים עם דאבל דאבל של 12 נקודות ו-10 אסיסטים. אנדרו גאודלוק הוסיף גם הוא 15, ודווין סמית סיים עם 13 נקודות, 8 ריבאונדים ו-4 אסיסטים.

בירושלים בלטו סטודומאייר עם 15 נקודות ו-7 ריבאונדים, וליאור אליהו עם 13 נקודות ו-8 ריבאונדים.

tel aviv

 

 

המספר הנוסף

# גיא פניני סגר מספר עגול של זכיות בגביע -10.

# יוב אחויון ודווין סמית' עם הגביע ה-6 שלהם, סילבן לנדסברג עם ה-5 שלו.

tel aviv

 

# יותם הלפרין וליאור אליהו ימשיכו לחכות לגביע ה-5 שלהם.

# מכבי ת"א עם מאזן גמרים של 44 נצחונות ו-5 הפסדים. ירושלים עם 4 נצחונות ו-8 הפסדים.

tel aviv

 

# דווין סמית' עם מאזן של 1-11 בתארים מקומיים.

# איינרס בגאצקיס עם גביע שני בקריירה, הראשון היה ב-2014 עם קייב.

# היה זה הפסד לסימונה פיאניג'אני במשחק על תואר מקומי בכל ליגה בה אימן.

# זו הייתה זכייה רביעית בגביע של מאמן זר במדי מכבי ת"א. המאמן הזר היחיד שהפסיד בגמר הגביע היה בראד גרינברג עם מכבי חיפה ב-2013. וכמובן פיאניג'אני עם ירושלים ב-2017.

tel aviv