גביע המדינה מגדל מגיע לרגע השיא שלו, בני הרצליה והפועל ת"א רוצות לעשות היסטוריה

הגיע הרגע. בני הרצליה והפועל ת"א רוצות גביע ואחת מהן תגשים את החלום מחר (חמישי), כאשר הן יתמודדו במשחק גמר גביע המדינה מגדל 2022 בהיכל מנורה מבטחים. הרצליה עשתה זאת לאחרונה ב-1995, הפועל ת"א בדיוק שנה לפניה, ב-1994. המשחק יחל בשעה 21:00 וישודר בערוץ הספורט, הרצליה תלבש כחול והפועל ת"א לבן. השופטים יהיו עמית בלק, צחי הבדלי וניר מאירסון, המשקיף הוא גילי עובד.

שיעור בהיסטוריה: מפגש יחיד בין הקבוצות בגביע המדינה, שמינית גמר 2017/18: בני הרצליה – הפועל ת"א 74-60. הפועל ת"א זכתה בגביע 4 פעמים, הפעם האחרונה בעונת 93\92, הרצליה פעם אחת שנתיים מאוחר יותר. את ת"א אימן אז רלף קליין ז"ל, את הרצליה אפי בירנבוים.

הדרך לגמר: הרצליה עברה ברבע הגמר את נס ציונה בחוץ 70-86 עם עם 26 נקודות של כריס באב ו-18 של שון דוסון ואת הפועל חולון בחצי הגמר 63-83 עם 21 של צ'ינאנו אונוקו ו-15 של שון דוסון. ת"א עברה ברבע הגמר את הפועל ירושלים בבית 71-87, עם 16 נקודות של ג'ייקובן בראון ופי.ג'יי טוקוטו ואת מכבי ת"א בחצי הגמר 80-90 עם 30 של ג'ייקובן בראון ו-15 של ג'וס אוואנס.

העונה: הקבוצות נפגשו במחזור הראשון בהיכל שלמה, הרצליה ניצחה 76-79 עם 20 נקודות של אונוקו, לעומת 16 של טוקוטו.

זה יהיה מפגש בין שני קפטנים של נבחרת העתודה שזכו להניף את גביע אירופה, גיל בני ב-2018 ויאיר קרביץ ב-2019. זה יהיה משחק הגמר הראשון של נשיא המדינה מר יצחק הרצוג ובאולם יהיו גם שר הביטחון בני גנץ ושר התרבות והספורט חילי טרופר.

לקראת המשחק, נערכת מסיבת העיתונאים בהיכל מנורה מבטחים בהשתתפות המאמנים והקפטנים של הקבוצות. דני פרנקו מאמן הפועל ת”א אמר: “ביטחון יש לנו בעצמינו כקבוצה, אבל זה משחק גמר, זו זכות גדולה כהפועל ת”א להשתתף במעמד הזה. זה מעמד שהמועדון הזה היה לו מאוד מאוד חשוב לחתור אליו, למשחק על תואר, אני מאוד שמח שבקדנציה שלנו הצלחנו להגיע לפה, זה כבר הישג גדול בפני עצמו. הפעם אנחנו לא משחקים נגד שמות, אלא נגד קבוצה טובה שמובילה את הליגה ולא בכדי. אורן ואני בני אותו מחזור באותה שכבה אז להיפגש פה זה כבר דבר מרגש והיסטורי לשנינו. לא פשוט להתאושש ממה שהיה פה בחצי הגמר, אבל נעשה את זה ויהיה פה ערב חוויתי ומהנה לכולם”.

על איך מורידים את השחקנים לקרקע: “אם הצלחנו או לא הצלחנו להוריד את השחקנים לקרקע נדע אחרי המשחק, אבל זה לא קל. כל העונה רואים שיש לנו הבדלים גדולים ביכולת בין המשחקים הגדולים לבין כל משחק אחר בליגה, לצערי זה המצב אבל זה גם הטבע האנושי, הדריכות היא לא אותו הדבר בכל האספקטים והשוני הוא מובן. החכמה היא לדעת להביא את היכולת הטובה בכל ערב נתון, מחר לצורך העניין זה משחק גדול ואם ידענו לרדת מההייפ של חצי הגמר, מעבר ללדבר, לחדד, לראות, להסביר, עכשיו אנחנו צריכים להראות שהתקדמנו והשתפרנו”.

האם הוא מרגיש שקיים לחץ שלא היה מאז שהפועל ת”א הוקמה: “אני לא הייתי פה מתחילת הדרך, אני לא מרגיש לחץ אלא התרגשות, שמחה, תחושת סיפוק גדולה מאוד כמו כל מי שמעורב במערכת של הפועל ת”א, מועדון שידע לא מעט שנים קשות. אני מכיר את זה קצת מתקופות אחרות שלי בהפועל ת”א. כמובן שעכשיו התחושות חזקות יותר, אבל אין פה שום מקום של לחץ אלא גאווה גדולה בקבוצה וביטחון בה שהיא תעשה את הכי טוב שהיא יכולה על המגרש, תהיה התוצאה אשר תהיה, יש לנו גאווה גדולה בקבוצה שבנינו השנה”.

אורן אהרוני, מאמן הרצליה, אמר: “מנסים לשמור על שגרה רגילה ולעשות הכנות רגילות למרות שיש התרגשות ומתח שזה די טבעי. הפועל קבוצה מנוסה מאוד, מאמן שהיה במעמדים האלה, אנחנו נבוא לעשות את המקסימום שלנו ולבוא אחרי הכנה אידאלית”.

“כל קבוצה מצפה להתחבר כמה שיותר מהר, לא חושב שיש משמעות למיקום, אבל אנחנו מרגישים שאנחנו בכיוון נכון ועושים את הדברים טוב. יש לנו את הנפילות שלנו כמו שלכל קבוצה יש בשלב הזה. זה משחק אחד, שצריך לרכז את כל המאמץ המנטלי והפיזי כדי לבוא אליו כמה שיותר מוכנים, להתחיל אותו טוב. למעט שון דאוסון אין לנו שחקנים שהיו במעמדים האלה, אבל אנחנו מרגישים שאנחנו בכיוון טוב”.

“קשה להגיד אם הניסיון זה יתרון או חיסרון, אני חושב שיש איזשהו יתרון מסוים לניסיון, אבל קשה להגיד. אנחנו כשלעצמנו נעשה את הכל מבחינת הדברים האחרים כדי לצמצם את הפער הזה שנקרא ניסיון ונבוא לעשות את המקסימום”.

איך מורידים את הקבוצה לקרקע אחרי הניצחון הגדול על חולון בחצי הגמר: “ברור שצריך לשים את זה מאחורה. אבל זה דברים שקשה לנבא אותם, איך באמת נבוא כקבוצה אלה דברים שנוכל לראות רק במשחק. ניסינו לפקס את הקבוצה במשחק הבא ולא להתעסק במה שהיה ואני מקווה שנצליח”.

בר טימור, קפטן הפועל ת”א, אמר: “אנחנו קודם כל מאוד שמחים ומתרגשים להיות במעמד הזה, זה דבר מאוד חשוב למועדון, אז בטח שהפעם זה עוד יותר גדול ויותר משמעותי. זו הייתה המטרה שלנו, לשחק על תואר, זו פעם ראשונה שאנחנו שם אז אנחנו מחכים לזה”.

התחושה לא לבוא כאנדרדוג: “אני חושב שגם נגד ירושלים וגם נגד מכבי לא באנו נחותים. הרצליה מקום ראשון בליגה אז אני לא חושב שיש לנו איזושהי סיבה לזלזל, כל העניין של הגביע שזה משחק אחד והכל יכול לקרות. העניין של פייבוריטים ואנדרדוג פחות יושב לנו בראש במעמדים האלה”.

על הרצון להביא גביע להפועל: “אנחנו מדברים פה הרבה על חלומות וזה לגמרי סוג של חלום מהיום הראשון שהגעתי לפה, אבל יש לשם דרך ארוכה. כרגע כל המחשבה צריכה להיות על המשחק, שהולך להיות קשה מול קבוצה מאוד מוכשרת”.

יאיר קרביץ, קפטן הרצליה, אמר: “זו צמרמורת. לפני שנתיים באתי לראות את ירושלים מול נהריה ולא חשבתי שאחרי שנתיים אהיה במעמד הזה, אבל אני שמח שבזכות התוצאות והמאמץ שלנו מתחילת העונה אנחנו ראויים להיות במעמד הזה. נשחק את המשחק שלנו, משחק אגרסיבי, לחץ ונראה את שאר הדברים”.

האם הוא חושב על רגע ההנפה: “זה חלום, כן, אבל אני עסוק רק בדבר אחד שהוא לנצח וההנפה מגיעה אחרי הניצחון, נעשה הכל כדי לנצח”.

על היעדר הניסיון בקבוצה והחלק של שון דאוסון מבחינת מנהיגות אמר: “אני חושב ששון הוא אחד השחקנים המנוסים אצלנו אז זה ברור שהוא ידבר עם השחקנים שפחות מנוסים, אבל היתרון הוא שאנחנו קבוצה ואנחנו קבוצה אחת, אנחנו נבוא מוכנים, אם זה שון שצריך את העזרה, או הצוות, אנחנו מתכוננים לזה”.