נבחרת טורקיה תגיע לישראל

בימים אלו שוקדים אנשי נבחרת ישראל והאגף המקצועי על הכנת תוכנית האימונים ומשחקי ההכנה לנבחרת ישראל לקראת יורובאסקט 2017. לשמחתנו הנבחרת הראשונה שאישרה את בואה לארץ לטורניר הכנה שיתקיים במהלך חודש אוגוסט היא נבחרת טורקיה.
באיגוד הכדורסל רואים חשיבות גדולה באירוח נבחרת טורקיה בישראל וזאת על רקע היחסים ההולכים ומתחממים בין שתי המדינות.
את הקשר הראשוני עם אנשי ההתאחדות הטורקית, יצרו כבר מיד אחרי הגרלת היורובאסקט באיסטנבול, מאמן הנבחרת ארז אדלשטיין והמנהל מוטי דניאל. השניים פגשו במלון באיסטנבול בו התקיימה ההגרלה את ראשי ההתאחדות הטורקית וכבר באותו מעמד הציעו לנבחרת טורקיה להתארח בארץ. מי שסייע לקידום הנושא הוא שחקן העבר של מכבי ת"א חוסין בשוק, שהיה בהגרלה ופגש את אנשי המשלחת הישראלית בחום רב. בשוק הוא חבר דירקטוריון ההתאחדות הטורקית ובעל תפקיד בסניף שלה באיזמיר עיר הולדתו.
טורקיה כמו ישראל, תארח את אחד הבתים המוקדמים של יורובאסקט 2017 באולם פנרבחצ'ה בו ישחקו גם סרביה, רוסיה, לטביה, בלגיה ובריטניה וכן את שלבי ההכרעה של האליפות באולם סינאן ארדם. הבתים האחרים של האליפות יערכו בהלסינקי בירת פינלנד וקלוז' ברומניה.
על הגעת נבחרת טורקיה לישראל אמר יו"ר האיגוד עמירם הלוי: "אנחנו רואים באירוח של טורקיה חשיבות עליונה. הספורט תמיד היה גשר בין עמים, תרבויות ודתות והיחסים שלנו עם ההתאחדות הטורקית מצוינים. אנחנו מכינים לאוהדי הכדורסל בארץ, מעבר למשחקי היורובאסקט, טורניר הכנה ברמה הגבוהה ביותר וחווית כדורסל נהדרת".

טורקיה נחשבת היום למעצמת כדורסל באירופה. היא המדינה היחידה לה 4 נציגות ביורוליג, הליגה הטורקית היא מהחזקות והעשירות באירופה והנבחרות הצעירות שלה זוכות באין ספור מדליות בשנים האחרונות, כולל מדלית ארד באליפות אירופה לנבחרות העתודה האחרונה וזהב בשנת 2014, כסף בנוער ב-2015 וזהב לפני שנתיים ורק לפני מספר ימים הסתיימה בטורקיה אליפות אירופה לנוער. לאחרונה מונה כוכב העבר הידאט טורקוגלו לנשיא התאחדות הכדורסל של טורקיה והטורקי טורקאי דמיראל הוא נשיא פיב"א אירופה.
לנבחרת טורקיה עדיין לא מונה מאמן, במקומו של ארגין עתמאן שצפוי לעזוב את התפקיד, אבל זו תהיה נבחרת חזקה במיוחד. בשנת 2010 הם זכו במדליית הכסף באליפות העולם וב-2014 סיימו במקום השמיני. לטורקים יש צמד שחקני NBA עומר אשיק וארסן איליסובה הותיק, את סדי אוסמן אחד הכישרונות הגדולים באירופה היום ושורה של שחקני יורוליג טובים כמו סמיח ארדן, סינאן גולר, אוגוז סאבש ואחרים. באליפות אירופה האחרונה בצרפת, שיחק בנבחרת כמתאזרח בובי דיקסון שחקנה של פנרבחצ'ה.